Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция.
Певецът Джеймс Блънт обеща законно да смени името си, ако преиздаването на дебютния му албум Back to Bedlam заеме първо място в класациите, съобщи Скай нюз.
Блънт няма да избере самостоятелно новото си име, а ще използва най-популярното предложение на феновете си.
Във видеоклип, публикуван в социалната мрежа Екс, Блънт казва, че албумът, в който са включени хитове като You`re Beautiful, Goodbye My Lover и High, ще бъде преиздаден на 11 октомври по случай 20-годишнината от издаването му. „Ще оставя хората да решат“, чува се Блънт да казва в краткото видео. Певецът добавя: „Но ако не стане номер едно, няма да си сменя името“. За няколко часа феновете на Блънт написват над 2000 коментара с различни предложения за новото име на певеца.
Албумът Back to Bedlam се превърна в един от най-продаваните на 2000-те години във Великобритан
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“.
Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова.
Филмът на режисьора Кирил Серебренников отвежда през втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020) – радикален съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия.
Беше труден избор, но всички сме съгласни, че наградата тази година трябва да спечели адаптацията по биографичния роман на Еманюел Карер, каза Бакалова. Журито оценява изключително органичното и харизматично превъплъщение на
Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.
Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.
Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.
Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С
Суперзвездата Бионсе получи най-много номинации за наградите "Грами" - 11, с което стана най-номинираният изпълнител в историята на водещите музикални отличия с общо 99, съобщават световните агенции.
Преди това тя и съпругът й, рапърът и продуцент Джей-Зи, бяха с равен брой номинации в кариерата си - 88.
Номинациите бяха обявени на живо на сайта на наградите и в Ютюб канала на американската Национална звукозаписна академия, която ги присъжда.
В оповестяването се включиха звезди като Кайли Миноуг, Марк Ронсън, Били Джо Армстронг и Виктория Моне, която миналата година спечели едно от четирите водещи отличия - за най-добър нов изпълнител.
"Голямата четворка" на наградите "Грами" включва призовете за албум на годината, запис на годината, песен на годината и най-добър нов изпълнител.
На миналогодишните награди Тейлър Суифт сътвори история, спеч
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.
На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к
В него участват актьорите Александра Сърчаджиева, Ива Тодорова, Петър Антонов и Стефан Вълдобрев, а режисьор е Димитър Коцев – Шошо. Текстът е на Яна Борисова, сценографията на Елис Вели, музиката - на Милен Кукошаров.
„С гръб към залеза“ е спектакъл, който разказва две различни любовни истории, през погледа на всеки един от участниците в тях.
Действието ще ни срещне с четирима герои - професионален готвач със собствен ресторант и телевизионно шоу; неговата асистентка, по която той е силно увлечен; световно известен пианист; писателка, която издава книга бестселър. Благодарение на новата книга, съдбите на четиримата се преплитат. Те започват да общуват и споделят всичко, което всеки един от тях смята за истина и за свои емоционални права, на които настоява и брани. Именно това ражда нелепи, неудобни, красиви и вълнуващи ситуации и мечтания. Съдбата на всеки един от героите е уникална, странна, смешна и покъртителна.
Двама мъже и две жени разговарят за любовта, за разминаванията, за разделите и за красотата. Една ужасно нежна и страшно смешна история за красивата страна на тъгата, за залезите, танцуването и готвенето като изкуство, разказват за сюжета на постановката от театъра.
През 2023 година пиесата беше представена и във Виена.
Национална филателна изложба с международно участие „Добрич Филекс 2024 ще се проведе от 9 до 24 октомври в Регионалната библиотека на града, съобщават от пресцентъра на “Български пощи”.
Изложбата ще се открие на 9 октомври. Тя е посветена на 150–ата годишнина на Всемирния пощенски съюз и 145–ата годишнина на „Български пощи“.
По време на този културен форум ще бъдат представени традиционна филателия, пощенска история, тематика, максимафилия и др. от български и международни филателисти.
В рамките на празниците ще бъдат валидирани атрактивни филателни издания - пощенската карта „Добрич Филекс 2024“,пощенска марка „150 г. Всемирен пощенски съюз“, малотиражно издание „Опазване на околната среда“ и др.
По време на събитието ще работи щанд на „Българска филатели
Изложба живопис на смолянската художничка Росица Палийска бе открита тази вечер в зала "Петър Стайков" в Клуба на дейците на културата в Смолян.
Изложбата на Росица Палийска е своеобразна илюстрация на метафорите на поети и писатели, че Родопите са магична планина, каза при откриването актрисата Миряна Найденова.
Пейзажите и творбите на Палийска са изригване на цветове, на красота и светлина, каза още актрисата.
В изложбата са събрани платна на художничката, създадени в 10-годишен период, а част от картините не са показвани досега.
Авторката на творбите каза, че картините разкриват Родопите в цялата им необятна палитра, от дълбоко синьо до облачно пурпурно. Родопите са моето вдъхновение, каза Палийска. Тя е завършила Художествената академия със специалност „Стенопис“.
Нейни стенописи могат да се видят в обществени сгради
Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година.
Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.
Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява
Изложба „Художници в джаза“ бе открита в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец.
На събитието присъстваха генералните директори и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, както и кметът на Община Самоков Ангел Джоргов.
В експозицията са включени произведения на шест български художници - Захари Каменов, Стоян Цанев, Светлин Русев, Стоимен Стоилов, Милко Божков и Георги Георгиев.
„Това са работи, които са притежание на две самоковски галерии. Едната галерия е „Масларски“, в лицето на Иво Масларски, а другата е „Ретро арт галерия“, моята“, посочи Георги Георгиев, който е и автор в експозицията.
По думите му такава съпътстваща изложба се открива за първи път в рамките на джаз форума в Боровец. С „Художници в джаза“ имаме за цел да покажем едни малко по-абстрактни, малко по-свободни работи, защото джазът е музика, която е малко
Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.
В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.
В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.
Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв